V sérii príspevkov by sme vám radi poodhalili pár rýchlych faktov o atraktívnych lákadlách na chudnutie. Netvrdíme, že nenatrafíme na žiaden účinný, určite sa o tom dozviete. V každom prípade by sme radi upozornili, že aj pri štúdiách účinku konkrétnej látky na chudnutie u ľudí bola vždy upravená aj samotná strava. Pravdepodobne práve úprava stravy spolu s ľahkým cvičením bude tým najvýznamnejším faktorom redukcie telesnej hmotnosti.

CHIA semienka

Semienka CHIA boli skúmané ako potenciálne funkčná potravina v manažmente metabolických ochorení pre vysoký obsah proteínov, vlákniny a omega-3 MK. V skupine dospelých obéznych osôb nebol potvrdený pozitívny efekt chia na chudnutie, avšak pri účastníkoch s diabetom 2 sa isté benefity prejavili. Úbytok hmotnosti predstavoval približne 2,2% počiatočnej váhy. Takýto úbytok už môže viesť ku klinicky významnému zníženiu metabolických rizikových faktorov. Vysvetlenie spočíva vo vysokom obsahu nerozpustnej vlákniny v chia semienkach, ktorá má schopnosť výrazne viazať vodu. Chia semienka môžu redukovať apetít. Množstvo chia semienok, ktoré bolo použité v štúdiách, sa pohybovalo od 15g na 1000 kcal prijatej stravy denne až do 50g chia semienok v každodennej strave.

A

Záver

Ak upravíte svoj stravovací režim, a pridáte si denne 3 PL chia semienok, môžete po 12 týždňoch sledovať jemnú úpravu hmotnosti. Dôvodom bude pravdepodobne práve tá úprava stravy 🙂

Zelená káva

Zaujímavý je extrakt zo zŕn zelenej kávy. Má rovnaké chemické zloženie ako samotné zrnká, avšak obsahuje vyššiu koncentráciu kyseliny chlorogénovej. Táto kyselina sa veľmi dobre vstrebáva a samotná poskytuje všetky výhody a benefity extraktu zelenej kávy. Zo štúdií vyplýva, že užívanie extraktu napomáha s redukciou telesnej hmotnosti u osôb s nadváhou a obezitou, aj keď mechanizmy nie sú plne objasnené. Zaujímavá je aj skutočnosť, že pridanie extraktu viedlo k zníženiu tlaku krvi u osôb, ktoré ho mali zvýšený. Predpokladá sa, že môže ísť aj o vplyv ďalších zložiek extraktu (ako napríklad kyseliny ferulovej).

A

Záver

Extrakt zelenej kávy je považovaný za skutočne zdravý doplnok, avšak jeho potencionálny účinok na chudnutie nie je jednoznačný a nebol u ľudí definitívne potvrdený v žiadnej štúdii.

Tamarind

Garcinia Cambogia (tamarind) je ovocie, ktoré sa používa najmä na vylepšenie chuti niektorých jedál, avšak okrem toho má relatívne obmedzené medicínske účinky. Je to veľmi dobrý zdroj hydroxycitrónových kyselín (štruktúrne príbuzných s kyselinou citrónovou, kyslou príchuťou) a predpokladá sa, že práve tieto kyseliny môžu byť nápomocné pri regulácii hmotnosti. Ako ukázali experimenty u potkanov, konzumácia kyseliny hydroxycitrónovej skutočne spoľahlivo znížila príjem potravy ako aj telesnú hmotnosť. Štúdie na ľuďoch však tento efekt nepotvrdili. Účinok bol len veľmi nízky – 2 kg počas troch mesiacov a prínos užívania extraktu z tamarindu otázny.

A

Záver

2 kilá počas troch mesiacov je skutočne smutná štatistika. Ak zo svojej stravy vypustíme sladené nápoje bude výsledok rozhodne povzbudivejší aj za kratšie časové obdobie.

V ďalšom článku viac o sóde bikarbóne, cesnaku a L-karnitíne.

Autor článku

Odborný garant kurzov a vedúci lektor Winštitútu

RNDr. Barbara Sviežená, PhD.

Barbara je spoluzakladateľkou Inštitútu a spoluautorkou komplexného kurzu výživy na báze akreditovaného kurzu v ČR. Je autorkou kurzu Výživy detí a žien počas tehotenstva a dojčenia a spolupodieľa sa na odbornom smerovaní a filozofii Winštitútu.

Tagy:

Ponuka našich kurzov

Ponuka našich komplexných kurzov

KURZ ZÁKLADY VÝŽIVY
ak neplánujete pôsobiť v oblasti poradenstva

Kurz Základy výživy je komplexným vzdelávacím kurzom určeným pre všetkých, ktorí chcú vedieť o výžive a svojom tele viac, ale nemajú záujem o profesionálnu dráhu výživového poradcu. Ideálne pre všetkých, ktorí by si radi urobili jasno vo faktoch a mýtoch o výžive.

KURZ PORADCA PRE VÝŽIVU
ak plánujete pôsobiť v oblasti preventívnej výživy

Kurz Poradca pre výživu je jediným komplexným vzdelávacím (mimoškolským) kurzom na Slovensku s takmer 5-ročnou tradíciou. Po ukončení kurzu je každý absolvent schopný vypracovať stravovací plán pre bežného klienta a má dostatočnú argumentačnú bázu pre jeho obhajobu.

Prihláste sa na naše kurzy

Zabezpečujeme odborné portfólio, orientáciu v oblasti poradenstva, kvalitné informácie podávané vynikajúcimi lektormi a možnosť ďalšieho vzdelávania aj počas ich praxe.

Viac o WinštitúteZoznam aktuálnych termínov

Welko Team Slovakia s.r.o.
Kladnianska 46, 821 05 Bratislava
IČ 50308769
DIČ 2120267116
IČ DPH SK2120267116
info@winstitut.sk

IBAN: SK56 1100 0000 0029 4102 3297