V sérii príspevkov by sme vám radi poodhalili pár rýchlych faktov o atraktívnych lákadlách na chudnutie. Netvrdíme, že nenatrafíme na žiaden účinný, určite sa o tom dozviete. V každom prípade by sme radi upozornili, že aj pri štúdiách účinku konkrétnej látky na chudnutie u ľudí bola vždy upravená aj samotná strava. Pravdepodobne práve úprava stravy spolu s ľahkým cvičením bude tým najvýznamnejším faktorom redukcie telesnej hmotnosti.

CHIA semienka

Semienka CHIA boli skúmané ako potenciálne funkčná potravina v manažmente metabolických ochorení pre vysoký obsah proteínov, vlákniny a omega-3 MK. V skupine dospelých obéznych osôb nebol potvrdený pozitívny efekt chia na chudnutie, avšak pri účastníkoch s diabetom 2 sa isté benefity prejavili. Úbytok hmotnosti predstavoval približne 2,2% počiatočnej váhy. Takýto úbytok už môže viesť ku klinicky významnému zníženiu metabolických rizikových faktorov. Vysvetlenie spočíva vo vysokom obsahu nerozpustnej vlákniny v chia semienkach, ktorá má schopnosť výrazne viazať vodu. Chia semienka môžu redukovať apetít. Množstvo chia semienok, ktoré bolo použité v štúdiách, sa pohybovalo od 15g na 1000 kcal prijatej stravy denne až do 50g chia semienok v každodennej strave.

A

Záver

Ak upravíte svoj stravovací režim, a pridáte si denne 3 PL chia semienok, môžete po 12 týždňoch sledovať jemnú úpravu hmotnosti. Dôvodom bude pravdepodobne práve tá úprava stravy 🙂

Zelená káva

Zaujímavý je extrakt zo zŕn zelenej kávy. Má rovnaké chemické zloženie ako samotné zrnká, avšak obsahuje vyššiu koncentráciu kyseliny chlorogénovej. Táto kyselina sa veľmi dobre vstrebáva a samotná poskytuje všetky výhody a benefity extraktu zelenej kávy. Zo štúdií vyplýva, že užívanie extraktu napomáha s redukciou telesnej hmotnosti u osôb s nadváhou a obezitou, aj keď mechanizmy nie sú plne objasnené. Zaujímavá je aj skutočnosť, že pridanie extraktu viedlo k zníženiu tlaku krvi u osôb, ktoré ho mali zvýšený. Predpokladá sa, že môže ísť aj o vplyv ďalších zložiek extraktu (ako napríklad kyseliny ferulovej).

A

Záver

Extrakt zelenej kávy je považovaný za skutočne zdravý doplnok, avšak jeho potencionálny účinok na chudnutie nie je jednoznačný a nebol u ľudí definitívne potvrdený v žiadnej štúdii.

Tamarind

Garcinia Cambogia (tamarind) je ovocie, ktoré sa používa najmä na vylepšenie chuti niektorých jedál, avšak okrem toho má relatívne obmedzené medicínske účinky. Je to veľmi dobrý zdroj hydroxycitrónových kyselín (štruktúrne príbuzných s kyselinou citrónovou, kyslou príchuťou) a predpokladá sa, že práve tieto kyseliny môžu byť nápomocné pri regulácii hmotnosti. Ako ukázali experimenty u potkanov, konzumácia kyseliny hydroxycitrónovej skutočne spoľahlivo znížila príjem potravy ako aj telesnú hmotnosť. Štúdie na ľuďoch však tento efekt nepotvrdili. Účinok bol len veľmi nízky – 2 kg počas troch mesiacov a prínos užívania extraktu z tamarindu otázny.

A

Záver

2 kilá počas troch mesiacov je skutočne smutná štatistika. Ak zo svojej stravy vypustíme sladené nápoje bude výsledok rozhodne povzbudivejší aj za kratšie časové obdobie.

V ďalšom článku viac o sóde bikarbóne, cesnaku a L-karnitíne.

Autor článku

ODBORNÝ GARANT KURZOV A VEDÚCA LEKTORKA WINŠTITÚTU

RNDr. Barbara Sviežená, PhD

Barbara je spoluzakladateľkou Inštitútu a spoluautorkou komplexného kurzu výživy na báze akreditovaného kurzu v ČR. Je autorkou kurzu Výživy detí a žien počas tehotenstva a dojčenia a spolupodieľa sa na odbornom smerovaní a filozofii Winštitútu.

Absolventka katedry genetiky na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Počas postgraduálneho štúdia sa venovala problematike vplyvu karcinogénov a mutagénov na živý organizmus.

Tagy:

1-dňový kurz
Výživa detí a žien počas tehotenstva a dojčenia

Informácie z kurzu môžu byť prínosné pre odborníkov aj laickú verejnosť, ktorá sa zaujíma o problematiku výživy, predovšetkým pre rodičov, ktorým záleží na zdraví a stravovaní svojich detí, alebo optimalizácii stravy počas tehotenstva.

1-dňový kurz
Športová výživa

Výkon, efektivita tréningu, dlhodobé výsledky, spaľovanie tukov, rysovanie svalov – čokoľvek je tvojim cieľom v športe, bez správnej výživy to pôjde pomalšie. Kurz je vhodný aj pre trénerov a športovcov.

1-dňový kurz
Cukor, ktorý živí a cukor, ktorý ničí

V poslednom období sa stalo manipulovanie so sacharidmi a ich vylučovanie obľúbenou metódou chudnutia. Ako sa zbaviť závislosti na sladkom, ako opatrne vylúčiť cukor zo svojej životosprávy, ako žiť zdravý sladký život vám zodpovie autorka knihy a programu “Nesladím” Angelika Kutišová

Prihláste sa na naše kurzy

Zabezpečujeme odborné portfólio, orientáciu v oblasti poradenstva, kvalitné informácie podávané vynikajúcimi lektormi a možnosť ďalšieho vzdelávania aj počas ich praxe.

Viac o WinštitúteTermíny všetkých kurzov

Welko Team Slovakia s.r.o.
Kladnianska 46, 821 05 Bratislava
IČ 50308769
DIČ 2120267116
IČ DPH SK2120267116

info@winstitut.sk

IBAN: SK56 1100 0000 0029 4102 3297