Viete ako funguje tzv. „diet culture“?
Vždy ide len o to – prísť s niečím novým alebo staronovým v novom obale a presvedčiť nás, že je to presne to, čo teraz potrebujeme. A najlepšie, ak je to jednoduché a rýchle, hlavne že to funguje zaručene!

„Chcel by si spraviť detox organizmu , zrýchliť svoj metabolizmus, alebo najlepšie zhodiť pár kíl navyše? Tak skús každé ráno na lačno vypiť teplú vodu s citrónom“.

Ak to budete počuť z viacerých strán, a dokonca aj od známych osobností, tak Vás to presvedčí niečo také vyskúšať. Koľko krát potrebujete zažiť pocit zlyhania, že práve Vám niečo také nefunguje?

Viete prečo to nefunguje? Lebo naše telo je zložitý systém. Všetky procesy sa pre niečo dejú.

A naozaj neexistuje žiadny „quick fix“ alebo „elixír“, ktorý by nahradil alebo prevýšil benefity vyváženej stravy, pohybovej aktivity a kvalitného spánku.

9

Naozaj citrónová voda detoxikuje organizmus a zbavuje telo toxínov?

Toto tvrdenie nie je pravdivé, keďže naše telo je v tomto naozaj sebestačné a pitie teplej citrónovej vody na lačno tento proces skutočne nijako neurýchli ani nezlepší. Neexistuje žiadne fyziologické vysvetlenie, na základe ktorého by sa to mohlo stať. Je to práve pečeň, obličky, koža a pľúca, ktoré spolupracujú pri odbúravaní a vylučovaní chemikálií – prírodných aj syntetických – ktoré by inak mohli poškodiť naše zdravie.
9

Naozaj citrónová voda zrýchľuje metabolizmus, urýchľuje proces chudnutia?

Tu by som len spomenula jeden nepriestrelný FAKT na zamyslenie.
“Obezita sa už v súčasnosti klasifikuje ako epidemické ochorenie, čo znamená že nepriaznivo ohrozuje život nielen na úrovni individuálnej ale aj spoločenskej, keďže spolu s ňou sa úmerne zvyšuje počet pacientov vyžadujúcich zdravotnícku starostlivosť s pridruženými zdravotnými problémami ako sú napr. diabetes, srdcové potiaže či onkologické ochorenia.“
No a keď sa nad týmto zamyslíme, ak by pitie citrónovej vody na lačno naozaj malo nejaký markantný efekt, určite by to neostalo len pri propagovaní tohto rituálu na sociálnych sieťach.

9

Momentálne jednoducho nemáme dostatok kvalitných klinických štúdii, ktoré by jednoznačne potvrdzovali, že pitie teplej citrónovej vody na lačno má hore uvedené benefity.

9

ČO NÁM TEDA PITIE CITRÓNOVEJ VODY MÔŽE NAOZAJ POSKYTNÚŤ ?

  • Prirodzený zdroj vitamínu C a iných mikronutrientov ako draslík a niektorých druhov vitamínu B.
  • Náhradu sladených nápojov – ak patríš medzi ľudí pre ktorých sú práve sladené nápoje hlavným zdrojom tekutín, pitie takejto prirodzene ochutenej vody ti v konečnom dôsledku môže pomôcť znížiť denný kalorický príjem a tak touto cestou prispieť i k úbytku na váhe.
  • Ako každodenný ranný rituál ti môže pomôcť navýšiť tvoj denný príjem tekutín a zlepšiť tak hydratáciu organizmu
9

Záver

Ak ti citrónová voda chutí a pomáha ti do tvojho tela dostať viac tekutín a mikronutrientov, určite v tomto rituáli pokračuj. Nečakaj ale, že tento rituál sám o sebe ti prinesie zázračné zdravotné benefity.

Všetko o zdravom stravovaní, odporúčaniach, kombinácii potravín a nastavovaní vhodných jedálničkov pre seba či pre klientov sa dozviete na našich kurzoch Základy výživy a Poradca pre výživu.

Autor článku

Bsc. Karin Martinková

Karin je našou novou odbornou posilou tímu. Aktuálne ukončuje svoje odborné vzdelanie na University College of London v UK pre obhájenie titulu MSc. Zaoberá sa v súčasnosti už neprehliadnuteľnou témou prepojenia medzi poruchami príjmu potravy a gastroenterológiou.
Karin bude okrem odborného dohľadu nad niektorými témami v našich kurzoch, aj stálou prispievateľkou do nášho blogu, aby sme ho udržali stále aktuálny. Oblasť jej záujmu je práve psychika, výživa a črevný mikrobióm.

Tagy:

ONLINE - KURZ PORADCA PRE VÝŽIVU
ak plánujete pôsobiť v oblasti preventívnej výživy a poradenstva

ONLINE Kurz Poradca pre výživu je jediným komplexným vzdelávacím (mimoškolským) kurzom na Slovensku s takmer 5-ročnou tradíciou. Po ukončení kurzu je každý absolvent schopný vypracovať stravovací plán pre bežného klienta a má dostatočnú argumentačnú bázu pre jeho obhajobu.

ONLINE KURZ VÝŽIVA DETÍ A ŽIEN POČAS TEHOTENSTVA A DOJčENIA
5-Týždňový špecializovaný kurz formou on-line štúdia

… alebo výživa dieťaťa začína počatím. Informácie z kurzu môžu byť prínosné pre odborníkov aj laickú verejnosť, ktorá sa zaujíma o problematiku výživy, predovšetkým pre rodičov, ktorým záleží na zdraví a stravovaní svojich detí, alebo optimalizácii stravy počas tehotenstva.

Mohli by vás zaujímať tieto naše články

Prerušované hladovanie

Prerušované hladovanie

Prerušované hladovanie alebo Intermittent Fasting (IF) sa počas uplynulých rokov stalo veľmi populárnym a to najmä pre svoje prísľuby zlepšenia zdravia. Výskum ukazuje, že práve prerušovaný pôst môže byť vhodný spôsob, ako regulovať svoju váhu a predchádzať alebo...

Vitamínové doplnky: Naozaj ich potrebujeme?

Vitamínové doplnky: Naozaj ich potrebujeme?

Vitamíny sú potrebné zložky ľudskej výživy, pretože sa v ľudskom tele buď syntetizujú neadekvátne alebo vôbec. Väčšina ľudí dokáže získať dostatočné množstvo vitamínov a vo svojej najdostupnejšej forme, keď ich konzumuje cez pestrú a dobre vyváženú stravu. Vo svetle...

Potrebujú deti doplnky výživy?

Potrebujú deti doplnky výživy?

Radi sa dívate na krásne fotografie, či obrázky malých detí s náručou zeleninového šalátu a veľkým úsmevom? A čosi Vás vnútri pichne, keď si v duchu zrátate, koľko reálne zeleniny či zdravých potravín Vaše dieťa zje? Nuž, vitamíny a minerály sú neuveriteľne dôležité...

Prihláste sa na naše kurzy

Zabezpečujeme odborné portfólio, orientáciu v oblasti poradenstva, kvalitné informácie podávané vynikajúcimi lektormi a možnosť ďalšieho vzdelávania aj počas ich praxe.

Viac o WinštitúteTermíny všetkých kurzov

Welko Team Slovakia s.r.o.
Kladnianska 46, 821 05 Bratislava
IČ 50308769
DIČ 2120267116
IČ DPH SK2120267116

info@winstitut.sk

IBAN: SK56 1100 0000 0029 4102 3297