Zdravie je prirodzený stav nášho organizmu. Podľa viacerých vedeckých hypotéz sme boli naprogramovaní na plnohodnotný život v dĺžke 100-120 rokov. Ľudské telo sa snaží neustále udržať svoju vnútornú rovnováhu, napriek rôznym negatívnym vplyvom, ktoré naň pôsobia – pracovný stres, nedostatok pohybu, nezdravá strava, klimatické zmeny a pod.

Nášmu telu vieme dodať silu a energiu aj prostredníctvom prírodných „liečebných“ postupov. Rastliny už od pradávna slúžili vynikajúco tomuto účelu. Účinky bylín a rastlín sú častokrát vedecky overené.

Jedným zo spôsobov, ako sa o seba denne starať a podporovať rôzne procesy svojho tela prírodným spôsobom, je pitie bylinných čajov. Viete, ktorý bylinný nápoj bude pre vás vhodný? Ktorý vás povzbudí a naopak, ktorý skôr oslabí pre danú chvíľu? Ktoré čaje sú pre váš organizmus bezpečné a podporné a ktoré naopak? Príprava bylinných zmesí, čajov a ich pitie, čajové rituály a účinky bylín na naše telo a dušu sú nádhernou cestou k sebe samému a svoju zdraviu.

Každá liečivá rastlina obsahuje desiatky účinných látok. Bylinkové čaje z nejedovatých rastlín v živote moderného človeka by mali mať dôstojné miesto. Naši predkovia nepoužívali kávu, ale pravidelne pili čaje z rastlín, ktoré vedeli sami pre seba pripraviť z byliniek, kvetov, bobúľ, sušeného ovocia, koreňov. Dôležitú úlohu zohrávali práve čaje z liečivých rastlín.

V dnešnej dobe je to v prvom rade stres, nezdravé jedlá, znečisťovanie životného prostredia, všetky tieto faktory vyvolávajú v našom organizme nové choroby a zvyšujú množstvo starých. Preto veľa ľudí staršej generácie, a niekedy aj mladí ľudia, musia po odporúčaní klasickej medicíny pravidelne, každý deň, celý život používať lieky, napríklad na zníženie tlaku – blokátory receptorov, na zníženie cholesterolu krvi – statíny alebo na riedenie krvi – salicyláty. V tomto prípade je človek „stabilizovaný“ a nezamýšľa sa nad vedľajšími účinkami.

Pitie čajov z bylín a častí rastlín u niektorých ľudí vyvoláva panický strach, odpor, či pocit, že to nie je pre nich. Myslím si, že príčinou tohto stavu je to, že sme sa príliš vzdialili od prírody. Žijeme vo veľkých mestách, kde málokedy vidíme kvety, o bylinkách ani nehovorím. Bylinkové čaje sa berú ako ježibabina liečba, ktorá je namiešaná čarami. Nechcem, aby ľudia za svoju vzdialenosť od prírody platili vysokú cenu – svojím zdravím. Preto pripravujem semináre a kurzy, kde hovorím o základoch fytoterapie, o bylinkových čajoch ako o alternatívnych nápojoch na každý deň.

Áno, pochopiť vzájomné účinky bylín, ich synergický efekt a použitie na konkrétnu príčinu je náročný obor. Na druhej strane, vieme sa naučiť aspoň základné kombinácie na denné použitie, aby sme si pomohli napríklad pri prežívaní stresu a veľkého tlaku, napomohli si pri relaxácii, pri bežných ochoreniach na jeseň či v zime, podporili svoju imunitu, trávenie, či zmiernili bolesť hlavy.

V každom prípade naučiť sa pripraviť niečo z byliniek je veľmi prínosné. Napríklad voňavý bylinkový čaj, tinktúru, olejový extrakt, prášok, masť. Príroda má všetko, aby človek mohol žiť zdravo a šťastne, je potrebné iba poznať tú správnu cestu ako používať jej dary – rastliny, ktoré sú vo väčšine liečivami.

Už absolvovaním krátkeho kurzu pod vedením odborníka dostanete do rúk veľa exkluzívnych receptov na prípravu zmesí z bezpečných rastlín Slovenska na podporu najdôležitejších dirigentov organizmu – endokrinnej, nervovej a imunitnej sústavy.

Autor článku

Hosť do diskusie - Lektor Winštitútu

Mgr. Svetlana Komar

Pôvodne farmaceutka, v súčasnosti pôsobí ako fytoterapeutka s vlastnou praxou. Spolupracuje s klinikou zdravia Medante ako odborný konzultant. V Inštitúte je od roku 2015 a prednáša základy fytoterapie.

Tagy:

Prihláste sa na naše kurzy

Zabezpečujeme odborné portfólio, orientáciu v oblasti poradenstva, kvalitné informácie podávané vynikajúcimi lektormi a možnosť ďalšieho vzdelávania aj počas ich praxe.

Viac o WinštitúteTermíny všetkých kurzov

Welko Team Slovakia s.r.o.
Kladnianska 46, 821 05 Bratislava
IČ 50308769
DIČ 2120267116
IČ DPH SK2120267116

info@winstitut.sk

IBAN: SK56 1100 0000 0029 4102 3297