Prerušované hladovanie alebo Intermittent Fasting (IF) sa počas uplynulých rokov stalo veľmi populárnym a to najmä pre svoje prísľuby zlepšenia zdravia. Výskum ukazuje, že práve prerušovaný pôst môže byť vhodný spôsob, ako regulovať svoju váhu a predchádzať alebo dokonca zvrátiť niektoré formy chorôb.

Ale ako na to? A je to bezpečné?

ČO JE TO IF ?

Zatiaľ čo väčšina doteraz existujúcich diét sa zameriava na to, ČO jesť, prerušované hladovanie je hlavne o tom, KEDY jesť. Existuje mnoho rôznych spôsobov ako prerušovaný pôst robiť, ale všetky sú založené na voľbe pravidelných časových intervalov, kedy sa môžete najesť. Medzi ten najpopulárnejší patrí ten kedy po dobu 8 hodín môžete jesť a po zvyšok času, čiže 16 hodín máte pôst. Existujú však aj také formy, kedy jeden deň jete a druhý deň máte pôst alebo dokonca také pri ktorých dva dni v týždni jete iba jedno jedlo za deň.

Niektoré z týchto foriem IF môžu mať viac vedľajších účinkov ako iné, ale pri všetkých ide o jeden hlavný princíp, ktorý je spájaný práve s benefitmi IF a tým je, že naše telo počas dlhých hodín bez prísunu jedla vyčerpá zásoby cukru a začne spaľovať tuky – odborne sa tento jav nazýva „metabolic switching“ alebo „metabolické prepínanie“.

Výskumník Mark Mattson, ktorý sa venuje výskumu IF už viac ako 20 rokov, ale tvrdí, že zmeny ktoré sa dejú v našom tele počas tohto metabolického prepínania nemajú vplyv nielen na samotné spaľovanie tukov a kontrolu hmotnosti ale aj na ochranu orgánov proti chronickým chorobám akými sú napríklad diabetes typu 2, kardiovaskulárne a neurodegeneratívne choroby.

AKÉ MÔŽU BYŤ NEŽIADÚCE ÚČINKY A JE „IF“ NAOZAJ PRE KAŽDÉHO ?

Je dôležité povedať, že aj napriek zdravotným benefitom ktoré nám IF môže potencionálne priniesť, tento stravovací režim nie je úplne pre každého. Zatiaľ čo niektorí z nás patria medzi tých ktorí roky jedia štýlom prerušovaného hladovania a ani o tom nevedia a je to pre nich niečo prirodzené a cítia sa skvelo; je viacero skupín ľudí / napr. deti a tínedžeri pod 18 rokov, tehotné a dojčacie ženy, ľudia s históriou PPP, ľudia trpiaci s cukrovkou/, ktorým tento typ stravovania nie je odporúčaný práve pre rôzne zdravotné riziká, ktoré tento stravovací režim môže priniesť.

r

Problémy s nevoľnosťou

V závislosti na dĺžke intervalu na ako dlho máte nastavené okno pôstu, môžu ľudia pociťovať bolesti hlavy, letargiu, mrzutosť a zápchu. Ak pociťujete niektoré z týchto vedľajších účinkov, je dobré prejsť na taký IF režim ktorý vám bude umožňovať prísun jedla každý deň, v určitom časovom období.

r

Riziko prejedania sa

Po období hladovania, ktoré je dlhšie než obvykle, môžeme pociťovať oveľa silnejšie nutkanie na jedlo, čo môže v konečnom dôsledku viesť až k prejedaniu sa. Tento biologický jav nastáva v dôsledku toho, že v čase keď je naše telo v príliš veľkej deprivácii, hormóny regulujúce chuť do jedla a hladové centra v mozgu prechádzajú do režimu zvýšenej alebo nadmernej aktivity a podnecujú nás tak k nekontrolovanej konzumácii v čase keď je jedlo k dispozícii.

r

Riziko príliš veľkej straty hmotnosti

Toto riziko je dôležité brať do úvahy hlavne keď ide o ohrozené skupiny ľudí, ktorí už teraz sú na hranici zdravej telesnej hmotnosti – napr. ak ide o starších ľudí. V takomto prípade môže prerušované hladovanie spôsobiť viac problémov ako benefitov keďže ďalší úbytok na váhe by mohol ovplyvniť zdravie kostí, celkovú funkciu imunitného systému a energetickú rovnováhu.

r

Môže byť nebezpečné ak užívate určité lieky

Niektorí ľudia, ktorí užívajú lieky na krvný tlak alebo na srdcové choroby, môžu byť náchylnejší na nerovnováhu sodíka, draslíka a iných minerálov počas pôstu, ktorý je dlhší než obvykle. Nerovnováha práve týchto minerálov je veľmi nebezpečná keďže sú dôležité pre zabezpečenie správneho fungovania srdca a ich akútny nedostatok môže viesť až k zástave srdca. Ďalším príkladom ľudí ktorým nemusí IF veľmi vyhovovať sú ľudia, ktorí sú na liekoch, ktoré je potrebné brať spolu s jedlom aby sa zabránilo nevoľnostiam a podráždeniu žalúdka.

9

Záver

Ako sa hovorí, veľa vecí okolo nás vrátane výživy nie je buď čierne alebo biele a tak je to aj s IF – nedá sa s určitosťou povedať, že práve tento stravovací režim bude vyhovovať každému z nás. Ak sa predsa len rozhodnete vyskúšať tento stravovací režim, odporúčame tak spraviť postupne – čiže pomaly si skracovať časové okno jedenia v priebehu niekoľkých mesiacov.

9

Použité zdroje

https://www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/intermittent-fasting-what-is-it-and-how-does-it-work

https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMra1905136

https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/4-intermittent-fasting-side-effects-to-watch-out-for

 

Všetko o zdravom stravovaní, odporúčaniach, kombinácii potravín a nastavovaní vhodných jedálničkov pre seba či pre klientov sa dozviete na našich kurzoch Základy výživy a Poradca pre výživu.

Autor článku

Bsc. Karin Martinková

Karin je našou novou odbornou posilou tímu. Aktuálne ukončuje svoje odborné vzdelanie na University College of London v UK pre obhájenie titulu MSc. Zaoberá sa v súčasnosti už neprehliadnuteľnou témou prepojenia medzi poruchami príjmu potravy a gastroenterológiou.
Karin bude okrem odborného dohľadu nad niektorými témami v našich kurzoch, aj stálou prispievateľkou do nášho blogu, aby sme ho udržali stále aktuálny. Oblasť jej záujmu je práve psychika, výživa a črevný mikrobióm.

Tagy:

ONLINE - KURZ PORADCA PRE VÝŽIVU
ak plánujete pôsobiť v oblasti preventívnej výživy a poradenstva

ONLINE Kurz Poradca pre výživu je jediným komplexným vzdelávacím (mimoškolským) kurzom na Slovensku s takmer 5-ročnou tradíciou. Po ukončení kurzu je každý absolvent schopný vypracovať stravovací plán pre bežného klienta a má dostatočnú argumentačnú bázu pre jeho obhajobu.

ONLINE KURZ VÝŽIVA DETÍ A ŽIEN POČAS TEHOTENSTVA A DOJčENIA
5-Týždňový špecializovaný kurz formou on-line štúdia

… alebo výživa dieťaťa začína počatím. Informácie z kurzu môžu byť prínosné pre odborníkov aj laickú verejnosť, ktorá sa zaujíma o problematiku výživy, predovšetkým pre rodičov, ktorým záleží na zdraví a stravovaní svojich detí, alebo optimalizácii stravy počas tehotenstva.

Mohli by vás zaujímať tieto naše články

Citrónová voda na ráno – Naozaj to funguje?

Citrónová voda na ráno – Naozaj to funguje?

Viete ako funguje tzv. „diet culture“? Vždy ide len o to - prísť s niečím novým alebo staronovým v novom obale a presvedčiť nás, že je to presne to, čo teraz potrebujeme. A najlepšie, ak je to jednoduché a rýchle, hlavne že to funguje zaručene! „Chcel by si spraviť...

Vitamínové doplnky: Naozaj ich potrebujeme?

Vitamínové doplnky: Naozaj ich potrebujeme?

Vitamíny sú potrebné zložky ľudskej výživy, pretože sa v ľudskom tele buď syntetizujú neadekvátne alebo vôbec. Väčšina ľudí dokáže získať dostatočné množstvo vitamínov a vo svojej najdostupnejšej forme, keď ich konzumuje cez pestrú a dobre vyváženú stravu. Vo svetle...

Potrebujú deti doplnky výživy?

Potrebujú deti doplnky výživy?

Radi sa dívate na krásne fotografie, či obrázky malých detí s náručou zeleninového šalátu a veľkým úsmevom? A čosi Vás vnútri pichne, keď si v duchu zrátate, koľko reálne zeleniny či zdravých potravín Vaše dieťa zje? Nuž, vitamíny a minerály sú neuveriteľne dôležité...

Prihláste sa na naše kurzy

Zabezpečujeme odborné portfólio, orientáciu v oblasti poradenstva, kvalitné informácie podávané vynikajúcimi lektormi a možnosť ďalšieho vzdelávania aj počas ich praxe.

Viac o WinštitúteTermíny všetkých kurzov

Welko Team Slovakia s.r.o.
Kladnianska 46, 821 05 Bratislava
IČ 50308769
DIČ 2120267116
IČ DPH SK2120267116

info@winstitut.sk

IBAN: SK56 1100 0000 0029 4102 3297