Vitamíny sú potrebné zložky ľudskej výživy, pretože sa v ľudskom tele buď syntetizujú neadekvátne alebo vôbec. Väčšina ľudí dokáže získať dostatočné množstvo vitamínov a vo svojej najdostupnejšej forme, keď ich konzumuje cez pestrú a dobre vyváženú stravu.
Vo svetle nedávnych udalostí sa však vitamínové doplnky stali horúcou témou a ich predaj sa zvýšil po celom svete. Sú ale skutočne pre naše zdravie tak rozhodujúce alebo je to len ďalší marketingový ťah?

Pokiaľ ide o vitamíny, najnovší svetový výskum poukazuje na “Food First Approach” [Strava na prvom mieste], a tu je niekoľko dôvodov, prečo:

  1. Väčšina enzýmov vyžaduje na správne fungovanie v tele kofaktory – tie sa zvyčajne vyskytujú v potravinách s vysokým obsahom vitamínov, ale nie v doplnkoch výživy.
  2. Množstvo vitamínov v doplnkoch nie je dobre regulované – extrémne vysoké hladiny môžu byť škodlivé a viesť k tzv. stavu hypervitaminózy.
  3. Ak užívate kombináciu vitamínov vo forme „multivitamínu“, jednotlivé vitamíny budú musieť súťažiť o absorpciu a to z toho dôvodu, že na črevnej membráne je obmedzené množstvo transportérov. To znamená, že v konečnom dôsledku ste skutočne neprijali všetky vitamíny a ani nebudete vedieť určiť, ktoré z nich ste do tela naozaj prijali a ktoré nie.
  4. Mnohé z výhod spojených s užívaním vitamínových doplnkov nie sú podložené výsledkami klinických štúdii a to najmä pokiaľ ide o ich často skloňované “immunity boosting “účinky v čase chrípkových epidémii. Napr. ak príjmete dostatok Vitamínu C z vašej stravy, ďalšie dopĺňanie Vitamínu C cez rôzne doplnky výživy nepovedie k nijakému nadmernému zvýšeniu imunity keďže nadbytočný Vitamín C sa z Vášho tela aj tak vylúči.
  5. Na rozdiel od vitamínových doplnkov, zo stravy získate celú radu ďalších prospešných živín akými sú napríklad vláknina, antioxidanty alebo bioaktívne látky.
  6. Vzhľadom na to, že väčšina priemyselne spracovaných potravín je teraz cielene obohatená o rôzne vitamíny a minerály – napr. rastlinné mlieka pre vegetariánov- je ešte menej potrebné siahať po ďalších vitamínových doplnkoch.

Existuje však niekoľko výnimiek vrátane vegánov a vegetariánov, ktorým sa odporúča suplementácia Vitamínu B12 a D z toho dôvodu, že sa ich v diéte vyskytujú vo veľmi malom množstve. Mimo letných období v časoch keď je naše telo vystavené nedostatku slnečného svetla sa ale odporúča supplementácia Vitamínu D aj zvyšku populácie. A nesmieme zabudnúť ani na to, že tehotné alebo dojčiace ženy, deti, staršie osoby alebo jednotlivci s rôznymi zdravotnými problémami, ako je osteoporóza alebo anémia s nedostatkom železa, budú mať tiež rôzne potreby suplementácie.

9

Záver

Pre drvivú väčšinu populácie je pestrá strava (obohatená o veľa rôznych plodov ovocia a zeleniny) postačujúca pre zabezpečenie správneho fungovania celého organizmu a silného imunitného systému.

9

Použité zdroje

  • Kennedy, 2018. The Vitamin epidemic: what is the evidence for harm or value?
  • McCormick, 2010. Vitamin/mineral supplements: of questionable benefit for the general population.

Všetko o zdravom stravovaní, odporúčaniach, kombinácii potravín a nastavovaní vhodných jedálničkov pre seba či pre klientov sa dozviete na našich kurzoch Základy výživy a Poradca pre výživu.

Autor článku

Bsc. Karin Martinková

Karin je našou novou odbornou posilou tímu. Aktuálne ukončuje svoje odborné vzdelanie na University College of London v UK pre obhájenie titulu MSc. Zaoberá sa v súčasnosti už neprehliadnuteľnou témou prepojenia medzi poruchami príjmu potravy a gastroenterológiou.
Karin bude okrem odborného dohľadu nad niektorými témami v našich kurzoch, aj stálou prispievateľkou do nášho blogu, aby sme ho udržali stále aktuálny. Oblasť jej záujmu je práve psychika, výživa a črevný mikrobióm.

Tagy:

ONLINE - KURZ PORADCA PRE VÝŽIVU
ak plánujete pôsobiť v oblasti preventívnej výživy a poradenstva

ONLINE Kurz Poradca pre výživu je jediným komplexným vzdelávacím (mimoškolským) kurzom na Slovensku s takmer 5-ročnou tradíciou. Po ukončení kurzu je každý absolvent schopný vypracovať stravovací plán pre bežného klienta a má dostatočnú argumentačnú bázu pre jeho obhajobu.

ONLINE KURZ VÝŽIVA DETÍ A ŽIEN POČAS TEHOTENSTVA A DOJčENIA
5-Týždňový špecializovaný kurz formou on-line štúdia

… alebo výživa dieťaťa začína počatím. Informácie z kurzu môžu byť prínosné pre odborníkov aj laickú verejnosť, ktorá sa zaujíma o problematiku výživy, predovšetkým pre rodičov, ktorým záleží na zdraví a stravovaní svojich detí, alebo optimalizácii stravy počas tehotenstva.

Mohli by vás zaujímať tieto naše články

Prerušované hladovanie

Prerušované hladovanie

Prerušované hladovanie alebo Intermittent Fasting (IF) sa počas uplynulých rokov stalo veľmi populárnym a to najmä pre svoje prísľuby zlepšenia zdravia. Výskum ukazuje, že práve prerušovaný pôst môže byť vhodný spôsob, ako regulovať svoju váhu a predchádzať alebo...

Citrónová voda na ráno – Naozaj to funguje?

Citrónová voda na ráno – Naozaj to funguje?

Viete ako funguje tzv. „diet culture“? Vždy ide len o to - prísť s niečím novým alebo staronovým v novom obale a presvedčiť nás, že je to presne to, čo teraz potrebujeme. A najlepšie, ak je to jednoduché a rýchle, hlavne že to funguje zaručene! „Chcel by si spraviť...

Potrebujú deti doplnky výživy?

Potrebujú deti doplnky výživy?

Radi sa dívate na krásne fotografie, či obrázky malých detí s náručou zeleninového šalátu a veľkým úsmevom? A čosi Vás vnútri pichne, keď si v duchu zrátate, koľko reálne zeleniny či zdravých potravín Vaše dieťa zje? Nuž, vitamíny a minerály sú neuveriteľne dôležité...

Prihláste sa na naše kurzy

Zabezpečujeme odborné portfólio, orientáciu v oblasti poradenstva, kvalitné informácie podávané vynikajúcimi lektormi a možnosť ďalšieho vzdelávania aj počas ich praxe.

Viac o WinštitúteTermíny všetkých kurzov

Welko Team Slovakia s.r.o.
Kladnianska 46, 821 05 Bratislava
IČ 50308769
DIČ 2120267116
IČ DPH SK2120267116

info@winstitut.sk

IBAN: SK56 1100 0000 0029 4102 3297